|

Dlaczego pies chce spać ze mną w łóżku? Poznaj najczęstsze powody.

To pytanie zadaje sobie nie jeden właściciel czworonoga. Kupiłeś psu wygodne legowisko a on i tak przy każdej najbliższej okazji wskakuje do Twojego łóżka. A może masz szczeniaka, który piszczeniem i powarkiwaniem oprotestowuje już kolejną noc spanie poza łóżkiem? Dowiedz się dlaczego Twój pupil woli spać z Tobą w łóżku niż sam.

Pies chce spać ze mną w łóżku bo … potrzebuje bliskości

Wiele psów, zwłaszcza młodych domaga się możliwości spania z właścicielem, dlatego piszczą, powarkują, wskakują pod Twoją nieuwagę do łóżka, robią minki biednego psiaka, którym nie możesz się oprzeć. Aby zrozumiem tą potrzebę wspólnego spania, trzeba najpierw zrozumieć psią naturę. A ona podpowiada Twojemu pupilowi, że skoro w ciągu dnia spędzacie czas razem i pies nie jest przez Ciebie odganiany (a wręcz przeciwnie widzi, że „dobrze reagujesz” na jego obecność) to… czemu w nocy nagle go odtrącasz? Tak wiem, że tak nie jest. Ale tak to postrzega młody psiak. Czuje się odrzucony przez swoje „ludzkie stado”- jest wyrzutkiem. Tu już nawet nie chodzi o Twoje łóżko a o Ciebie. Dlatego przynajmniej w pierwszych dniach warto położyć legowisko psa w pobliżu łóżka aby złagodzić negatywne odczucie psa.

Twoje „legowisko” jest na pewno lepsze niż psie

Pies, zwłaszcza młody, jest zaciekawiony wszystkim co trzymasz w ręce, jesz, tym co robisz i… tym gdzie śpisz. Wszystko to chce zobaczyć, powąchać, spróbować zjeść. Z psem pod tym względem jest jak z dzieckiem. Wychodzi z założenia, że Twoje rzeczy są lepsze i ciekawsze i dlatego budzą takie zainteresowanie. Poza tym pościel pachnie Tobą a to za pewne ulubiony zapach Twojego pupila, kojarzy mu się z poczuciem bezpieczeństwa, z czasem spędzanym z Tobą… Przez taki „tok rozumowania” pies będzie gotów zdrowo się napracować aby dostać się do Twojego łóżka 🙂

Spanie z właścicielem – kwestia psiego przyzwyczajenia

Szczenię tak słodko prosi o wpuszczenie do łóżka, to już kolejna noc tej batalii o Twoje „legowisko”. Jesteś już zmęczony i chcesz w końcu się wyspać. Odpuszczasz maluchowi ale przecież tylko na jedną noc. Jutro na pewno się uda i w końcu zrozumie, że ma spać na swoim posłaniu? Jasne ! 😉 Właśnie przegrałeś tą batalię, z tym jakże słodkim terrorystą. Z każdą wspólnie przespaną nocą, jesteś coraz dalej od nauczenia psa samodzielnego spania na swoim posłaniu. Jeśli masz już serdecznie dość i marzysz jedynie o śnie to… może lepiej pościelić SOBIE na podłodze w ramach kompromisu? Pamiętaj, że pierwsze dni szczenięcia w nowym domu, są dla niego najtrudniejsze.

Warunki do snu czyli ach ta miękka pościel…

Jakiego legowiska używa Twój pies? Moje jest zbyt twarde, mało przytulne i komfortowe? Czasem „płaski naleśnik”, przez który pies odczuwa chłód od podłogi, lub za małe legowisko jest powodem tego, że pupil wpycha się do Twojego łóżka. W takich przypadkach wyścielenie posłania kocykiem, kupienie odpowiednio dużego legowiska lub odpowiednio wysokiego, rozwiązuje problem psiego snu. Niestety z moich obserwacji wynika, że wielu właścicieli kupuje psiakom za małe posłania lub zamiast posłania kupuje o wiele tańsze maty, które nie dają wystarczającego komfortu psu. Warto zadbać o odpowiednie posłanie dla przyjaciela, zwłaszcza, że pies na drzemkach spędza o wiele więcej czasu niż my bo nawet 16 godzin na dobę. Dla nas wygodny materac, świeża i miękka pościel jest niezmiernie ważna – w przypadku naszych psów również nie jest to bez znaczenia. Czym większy komfort zapewnisz pupilowi, tym mniejsza szansa, że będzie za wszelką cenę wpychał się do twojego łóżka.

Spanie z psem – za czy przeciw?

Niektórym nie przeszkadza wspólne spanie z psem. Zdarzają się nawet osoby, które są nie zadowolone gdy ich pupil odmawia wspólnego spania. Nasze przywiązanie do zwierzaków czasem jest aż tak duże, że chcemy mieć możliwość wtulić się w swojego futrzaka nawet w nocy. Zważywszy na terapeutyczne zdolności psów, nie powinno to nikogo dziwić 🙂

Z czym wiąże się wspólne spanie z psem w łóżku?

  • Na pewno z sierścią, którą będziesz znajdować wśród pościeli i na swojej pidżamie. Kolejną kwestią jest sprawa higieny. Na pewno warto częściej kąpać psa, który z nami śpi i zadbać o regularne zabezpieczanie go preparatami przeciw pchłom i kleszczom. Musisz również zastanowić się jak „wyczyścić” psa zanim wejdzie do łóżka w deszczowe dni. Źle oczyszczony po spacerze pies naniesie do łóżka nie tylko sierść ale również piasek a jeśli nie będzie dość suchy, również pobrudzi pościel.

  • Zanim zdecydujesz się na wspólne spanie z psem, zastanów się jak duże jest Twoje łóżko i jak duży urośnie Twój pies. Czy aby na pewno się pomieścicie? Czy nikomu nie będzie przeszkadzał rozpychający się w nocy pupil? Warto również dodać, że niektóre psy w nocy również chrapią 😀

Psie potrzeby…


Bez względu na decyzję jaką podejmiesz – bądź konsekwentny i postaraj się również postawić na miejscu psa. Jeżeli pies ma bezwzględnie spać na swoim posłaniu a nie z Tobą w łóżku– zadbaj o to, by było ono:

A mi nie pozostaje nic innego jak życzyć Tobie i Twojemu pupilowi: komfortowego wypoczynku i kolorowych snów 🙂


Źródło zdjęcia: Canva

Podobne wpisy