|||

Jak pomóc psu w trakcie upałów + przepis na lody dla psa

Lato wydaje się najbardziej sprzyjającą psiarzom porą roku. Więcej pogodnych, ciepłych dni, sprzyja długim spacerom i aktywnym zabawom z psem. Gdy jednak nadchodzi czas upałów, lato staje się trudnym czasem dla wielu psów i ich opiekunów. Dowiedz się jak pomóc psu w trakcie upałów.

Pamiętaj jednak, że gwałtowna zmiana temperatury ciała może być dla psa niebezpieczna! Nigdy nie polewaj psa lodowatą wodą ani nie wrzucaj go do wody!

W czasie upałów woda to podstawa

Powiesz – banał! Ale to woda pozwala utrzymać odpowiednie nawodnienie psa i daje ochłodę. Zadbaj o to, by Twój pupil miał zawsze czystą, chłodną wodę w misce. Nie stawiaj jej w słońcu i często ją wymieniaj, pamiętając o dokładnym umyciu miski. Ratunek a zarazem świetną zabawę zapewnisz psu, wkładając do miski kilka kostek lodu.

Oczywiście woda, nie musi psu pomagać tylko od wewnątrz 😉 Letni prysznic, czy (jeśli masz taką możliwość) oblanie psa konewką wody również przyniesie mu ulgę. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na takie chłodzenie psa – połóż na jego grzbiecie lub łapach wilgotny ręcznik (lub rozłóż go psu na podłodze aby mógł się na nim położyć). Pamiętaj jednak, że gwałtowna zmiana temperatury ciała może być dla psa niebezpieczna! Nigdy nie polewaj psa lodowatą wodą ani nie wrzucaj go do wody! W gorące dni udostępnij również psu podłogę w łazience, która na ogół wyłożona jest płytkami. Chłodne podłoże to jest to 🙂

Upalne dni – zaplanuj wyjścia z psem

Spacery w czasie największego upału, od razu sobie odpuść. Dłuższe wyjścia zaplanuj wcześnie rano lub późnym wieczorem (w naprawdę upalne dni, lepiej wybierz ranek – po nocy jest przyjemniejsza temperatura. W mocno upalne dni, nawet wieczory bywają gorące). W ciągu dnia, gdy temperatura jest naprawdę wysoka, unikaj miejsc nasłonecznionych oraz podróży autem. Pamiętaj również, że jeżeli Twój pies ma ciemną / czarną sierść to szybciej się nagrzewa.

Twój pies nosi kaganiec? Koniecznie zadbaj o to by był fizjologiczny – czyli taki w którym pies może swobodnie otwierać pysk i tym samym się chłodzić. W czasie wysokich temperatur warto również zaplanować odpowiednio aktywności. Nie każdy pies potrafi “szanować swoje zdrowie i samopoczucie” – czyli unikać nadmiernego wysiłku. Co niektóre psy, nawet w upalne dni pozornie mają siłę i ochotę na szaleńcze gonitwy i wyczerpujące aktywności – pamiętaj, że to Ty musisz wykazać się wysoką czujnością i wypatrywać oznak zmęczenia czy przegrzania u psa. Najbezpieczniej jest zrezygnować z intensywnych spacerów w czasie letniej gorączki.

Mniej futra = mniej gorąco

Nadmiar sierści na pewno nie pomaga psom w trakcie upałów. Drastyczne golenie psa, który jest z natury długowłosy to też nie najlepszy pomysł. Dlatego polecam Ci… porządnie wyczesać psa. Brzmi dziwnie? Nadmiar, martwego, niewyczesanego podszerstka to niezła “warstwa cieplna”. Ulżyj psu i wyczesz go porządnie. Przydatny będzie tutaj również furminator.

Uwaga na otoczenie – bo nie tylko pies się nagrzewa

Wybierając się na spacer z pupilem, koniecznie schyl się i dotknij podłoża po którym się poruszacie. Uwierz mi, że asfalt potrafi się naprawdę mocno nagrzać i parzyć psa w łapy podczas spaceru. Jeżeli masz taką możliwość – prowadź psa trawnikiem lub po podłożu, które nie jest nagrzane. Na pewno będzie Ci za to wdzięczny 🙂

Gdy na dworze panuje upał, samochody a tym samym ich wnętrza nagrzewają się jeszcze bardziej. Dla psa to śmiertelna pułapka. Pod żadnym pozorem, nie zostawiaj psa w aucie, nawet na chwilę, nawet z opuszczonymi szybami, nawet z miską wody, nawet w cieniu… – gdy chodzi o zdrowie i życie Twojego psa – nie ma wymówek.

Przepis na psie lody

Chyba każdy człowiek lubi lody, wiedziałeś, że psy również je lubią? Oczywiście nie mówię tu o lodach malinowych czy czekoladowych. Tych lepiej psom nie podawać 😉 Podam Ci za to łatwy przepis na zdrowe lody dla psa. Takie bez cukru czy soli i bez szkodliwych substancji. Takie które na pewno mu posmakują. A więc do dzieła!

Zacznijmy od tego co lubi Twój pies? Zapewne będzie to mięso 🙂 Nic odkrywczego, prawda? A więc bierzemy mięso (które lubi i może jeść nasz pies), kroimy je na kawałki, gotujemy w niewielkiej ilości wody z dodatkiem np koperku, marchwi, natki pietruszki (tu znowu pamiętaj aby dodać do lodów składniki, które pies lubi i może jeść).

Ugotowany wywar z mięsem (czyli nasz a’la psi rosołek) studzimy i przelewamy do plastikowych pojemników. Chowamy do zamrażarki i… czekamy aż nasze psie lody będą gotowe 🙂

KryKas – Jak pomóc psu w trakcie upałów + przepis na lody dla psa

Nie możesz z jakiś względów zrobić dla psa mięsnych lodów? Twój pupil je suchą karmę i wolisz nie eksperymentować? Nic nie szkodzi! Namocz psu suche chrupki w wodzie i zamroź je w zamrażarce, gdy namokną. Lody gotowe 🙂 Tak samo możesz zrobić z jedzeniem z puszki lub saszetki.

Rady od KryKasa

  • dostosuj ilość lodów do wielkości i możliwości psa – pamiętaj, że co za dużo to nie zdrowo
  • dla dużego psa lepiej zrobić większego loda niż kilka malutkich – niektóre duże psy, próbują połykać w całości małe lodowe porcje – a lepiej, żeby pies lizał lody niż je połykał w całości
  • jeżeli masz problem z wyjęciem lodów z opakowania, wstaw je na chwilę do ciepłej wody a potem odwróć plastikowy pojemnik do góry dnem. lody powinny z łatwością wyślizgnąć się na miskę czy talerzyk.

O TYM PAMIĘTAJ!

Jeżeli zauważysz, że Twój pies w trakcie upału dziwnie się zachowuje: ma niedowład, problemy ze wstawaniem, zatacza się, ciężko oddycha lub jego stan zdrowia budzi Twoje wątpliwości – nie czekaj! Nie szukaj porad w internecie! Zabierz psa niezwłocznie do weterynarza a jeśli jest to niemożliwe to pilnie się z nim skontaktuj telefonicznie. Pamiętaj, że rokowania w trudnych przypadkach zależą od czasu Twojej reakcji.

Życzę Tobie i Twojemu pupilowi bezpiecznego lata i jak najwięcej czasu spędzonego na zabawach i aktywnych wycieczkach. Pamiętaj jedynie o zasadach bezpieczeństwa. Będzie mi miło, jeśli podzielisz się tym artykułem z innymi psiarzami 🙂

A Ty jakie masz sposoby na ochłodzenie Pupila?

Podobne wpisy