Szczenię w domu (cz III) – Nauka czystości – to nie musi być trudne

Decydując się na posiadanie psa, musimy się liczyć z nieuchronną koniecznością nauki czystości. Nie łudź się, że szczenię obudzi się któregoś pięknego dnia i zrozumie, że od dziś ma załatwiać się na podwórku, a nie w domu na dywan czy drewnianą podłogę. Jednak to jak szybko maluch “zrozumie” zasady pasujące w domu, zależy w zasadzie tylko od Ciebie…

Fakty na temat szczeniąt i nauki czystości

Warto byś na samym początku zapamiętał podstawowe informacje:

  • Szczenięta nie są w stanie długo wstrzymywać swoich potrzeb
  • Nawet nie duże rozproszenie może sprawić, że maluch “zapomni”, że ma dać Ci znać o swojej potrzebie
  • Psy nie załatwiają się w domu z przekory, czy złośliwie
  • Psa nie warto karać za “wpadki”, za to z całą pewnością warto go nagradzać nawet za małe postępy

Pierwsze dni w nowym domu

Idealnie, gdy zaraz po odebraniu szczenięcia z hodowli czy schroniska, możesz pozwolić sobie na kilka dni urlopu. Zamiast tego, dobrze by było aby domownicy “wymieniali” się obowiązkiem wychodzenia z psem na dwór. W pierwszych dniach, ważna jest systematyczność i to aby każdy z domowników postępował wobec psa tak samo. Jeżeli już w pierwszych dniach, zaczniesz zostawiać malucha na 8h samego w domu, licząc na to, że ze zrobieniem siku czy kupy zaczeka aż wrócisz z pracy to muszę Cię rozczarować. Nie ma szans! Chcesz aby nauka czystości przebiegła szybko i skutecznie? To czytaj uważnie 🙂

Plan działania

  1. Wychodź ze szczeniakiem jak najczęściej możesz. Nawet co 1,5 godziny. Idealnie jeśli uda Ci się również wychodzić po jego drzemkach czy posiłkach. Czym więcej razy uda mu się załatwić poza domem tym szybciej wejdzie mu to w nawyk (wyjście /trawka = siku / kupa)
  2. Każde zrobienie siku czy kupy na zewnątrz nagradzasz swoim wielkim entuzjazmem i/lub smaczkiem. Znajdziesz zwolenników i przeciwników nagradzania smaczkami, osobiście uważam, że większość szczeniąt to łakomczuchy więc warto to wykorzystać 😉
  3. Gdy zdarzy się wpadka, nie rób z tego wielkiej tragedii : nie krzycz, nie pytaj “co tu pies zrobił?” itp. Po prostu posprzątaj i udawaj, że nic się nie stało. Dlaczego to takie ważne? Karanie psa nic Ci nie da. I tak nie zrozumie za co jest kara. Dasz mu za to dowód na to, że nie jesteś wart zaufania i, że “cierpisz na zmienne nastroje” więc jesteś mało przewidywalny. Przy szczenięciu o słabszej psychice, wychowasz co najwyżej lękliwego psa takimi metodami. A chyba nie o to Ci chodzi? Za każdym razem, gdy wpadniesz na pomysł ukarania psa, zastanów się, czy dziecko, które uczy się nocnikowania też byś ukarał za wpadkę? Z pewnością nie. Więc psiemu dziecku też tego nie rób.
  4. Pamiętaj, że nawet gdy szczeniak zrozumie panujące zasady, nie będzie od razu w stanie zostawać po 8h bez wyjścia na dwór. Ograniczać go będzie jego własna fizjologia. Postaraj się aby przerwy między wyjściami nie były zbyt długie jak na możliwości Twojego psa.

Najczęstsze problemy podczas nauki

Najczęstszy problem jaki pojawia się podczas nauki czystości to ten gdy pomimo wyjścia na dwór, pies zaraz po powrocie załatwia się w domu. Przyczyn tego problemu może być kilka, dlatego warto przyjrzeć się temu schematowi. Być może Twoje szczenię, jest tak przejęte wyjściem, że “zapomina”, że wyszło na siku czy kupkę? Jest przecież tyle interesujących rzeczy dookoła. Aby ten problem wyeliminować, nie zabawiaj psa piłeczką i nie zbliżaj się do innych psów czy ciekawych obiektów zaraz po wyjściu z domu. Najpierw spokojnie daj psu załatwić swoje potrzeby. Niech ta kolejność będzie zawsze przestrzegana a będzie Wam łatwiej.

Kolejna przyczyna, którą warto rozważyć to pośpiech właściciela. Jeśli zaraz po tym jak pies się załatwi, ciągniesz go do domu, bystry maluch może się zorientować, że załatwienie się = powrót do domu a tego przecież nie chce żaden pies 😉 Może więc kombinować, jak odwlec w czasie powrót do domu a jak już wcześniej pisałam – nadal ma pewne fizjologiczne ograniczenia więc nie przetrzyma do kolejnego wyjścia i… załatwi się w domu.

Podobne wpisy