|||

Wakacje Z psem czy POD psem? – czyli planujemy wyjazd z pupilem

Wyjazd na upragniony urlop kojarzy nam się z odpoczynkiem, relaksem… brakiem zmartwień. Ale Ciebie na samą myśl o wyjeździe z psem ogarnia panika? Jak to wszystko ogarnąć? Czy tak na prawdę da się wypocząć z pupilem na urlopie? I czy w ogóle warto zabierać psa ze sobą? Jeśli i Ty masz wątpliwości to ten artykuł jest z pewnością dla Ciebie.

Urlop z psem czy bez psa

Pierwsze podstawowe pytanie brzmi – “Urlop z psem czy bez psa”? Oczywiście są zwolennicy i przeciwnicy zabierania psa na wyjazd. Osobiście należę do zwolenników, w myśl zasady, że pies jest członkiem rodziny i nie wyobrażam sobie oddać pod czyjąś opiekę swojego psa. Nie zrozum tego źle, nie potępiam “przechowywania” psa na czas urlopu u rodziny czy znajomych. Po prostu znam swojego pupila i wiem, że taka rozłąka nie najlepiej by wpłynęła na jego psychikę. Czy Twój pies powinien z Tobą jechać? To już zależy tylko od Ciebie i tego czy jesteście w stanie dobrze zorganizować wspólny wyjazd aby “wyszedł na plus” i dla Twojego psa i dla Ciebie.

Wspólny wyjazd z psem na wakacje – plusy

To co, zabierasz psa na wakacje? Mam nadzieję, że tak 🙂

Co musisz zrobić PRZED wyjazdem na urlop z psem?

  • Sprawdzić czy pies ma aktualne szczepienia, profilaktyczne odrobaczenia i jest zabezpieczony przed kleszczami
  • Jeżeli pies nie posiada wszczepionego chipa (i wpisu do bazy) – koniecznie zrób to przed wyjazdem
  • Zaopatrzyć psa w adresatkę przyczepianą do obroży / szelek – koniecznie z numerem telefonu
  • Spakować rzeczy dla psa (lista poniżej)
  • Sprawdzić przed wyjazdem czy miejsce, w które się wybieracie jest przyjazne psom (czy hotel / ośrodek wypoczynkowy zgadza się na pobyt psa)

Pakujemy rzeczy psa na wyjazd – lista z komentarzami

  • Książeczka zdrowia z zaświadczeniem o szczepieniach
  • Miski + zapas karmy (najlepiej wziąć ze sobą spory zapas karmy, aktywny wypoczynek, może pozytywnie wpłynąć na apetyt psa a raczej nie chcesz biegać po sklepach w poszukiwaniu karmy, która będzie odpowiednia dla Twojego pupila)
  • Smycz, linka, szelki / obroża i kaganiec (nawet jeśli na co dzień Twój pies z niego nie korzysta. Czasem kaganiec jest dobrą kartą przetargową, gdy chcesz wejść z psem w miejsce, gdzie czworonogi nie są zbyt mile widziane). Do czego przyda Ci się linka? Jest niezastąpiona, gdy Twój pupil nie zawsze Cię słucha a Ty chcesz mu zapewnić trochę swobody i… bezpieczeństwa jednocześnie.
  • Woreczki na kupy
  • Ulubione zabawki psa
  • Klatka kennelowa (jeśli pies jej używa)
  • Transporter do auta (na czas podróży) lub szelki z pasem dla psa
  • Szczotka do czesania (zwłaszcza dla długowłosych psów, bo kołtuny po powrocie mogą nadawać się już tylko do wycięcia 😉
  • Legowisko aby Twój pies nie musiał spać na gołej podłodze (najlepiej sprawdzi się do tego legowisko typu poducha. Kanapę lepiej zostawić w domu – zajmie zbyt dużo miejsca)
  • Leki jeśli pies na coś choruje i przyjmuje leki. Jeżeli pupil źle znosi jazdę autem, koniecznie skonsultuj się przed wyjazdem ze swoim weterynarzem.
  • Pęseta do wyjmowania kleszczy (niestety, czasem zdarza się bardzo potrzebna, mimo stosowania środków przeciw kleszczom)

(dalsza część artykułu poniżej)


To może ci się przydać…


Pamiętaj! Jeżeli Twój pies choruje, przyjmuje leki i może wymagać nagłej opieki weterynaryjnej na wyjeździe- sprawdź przed urlopem, gdzie znajdziesz najbliższą przychodnię weterynaryjną w okolicy. Zapisz sobie jej adres i numer telefonu. W razie gdyby Twój pies potrzebował pomocy, będzie mógł mu ją szybko zapewnić zamiast tracić czas na szukanie weterynarza w pobliżu.

Podróż z psem samochodem

1. Przed wyjazdem zadbaj o aktywność

(Zakładam, że Twój pies jeździł już w aucie i nie ma z tym większych problemów.)

Długa jazda autem (bo na ogół na urlop wyjeżdża się gdzieś dalej niż dwie uliczki od domu 😉 może być dla psa dużą próbą cierpliwości. Grzeczne siedzenie na fotelu i spokojne wpatrywanie się przez szybę nie koniecznie przypadnie psu do gustu, dlatego warto przed wyjazdem pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim aktywność– porządny spacer przed podróżą to dobry pomysł, jeśli jednak Twój pies jest przedstawicielem rasy pracującej, jest bardzo aktywny lub po prostu szybko się nakręca – zadbaj również o aktywność umysłową. Zabawy z matą węchową, ćwiczenie komend… wymaga od psa skupienia i… szybko psa męczy. Łatwiej Wam będzie przetrwać długą podróż, gdy psa nie będzie roznosiła energia.

2. Rozplanuj posiłki psa przed podróżą

Jazda autem z pełnym żołądkiem to nie najlepszy pomysł nie tylko dla Ciebie ale i dla Twojego psa. Nawet jeśli pupil nie cierpi na chorobę lokomocyjną nie ryzykuj. Nadmiar emocji, stres może wywołać biegunkę a to raczej kłopotliwa przypadłość podczas podróży 😉

3. Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo psa

Brzmi dziwacznie? Nie mam tu na myśli wielkiej antyalergicznej kanapy na fotelu samochodowym. Chodzi mi raczej o zastanowienie się, gdzie i jak będzie podróżował pies. W bagażniku auta typu kombi? Na fotelu? A jeśli tak, to z przodu czy na tylnej kanapie? Najbezpieczniejsze opcje przewożenia psów to klatka transportowa lub szelki dla psa i specjalna “smycz / pas”, z końcówką, którą się wpina w miejsce wpięcia pasów. W razie awaryjnej sytuacji, pies pozostanie na swoim miejscu. Oczywiście, bez względu, którą opcję wybierzesz, przyzwyczaj psa do danego rodzaju przewożenia jeszcze przed wakacjami. W miejscu, na którym będzie podróżował pies, możesz rozłożyć legowisko typu poducha – najlepiej takie, które na co dzień używa w domu (będzie czuł swój zapach, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa i komfortu).

4. Pamiętaj o potrzebach pupila

Samo załatwienie potrzeb na spacerze przed wyjazdem to za mało. Zaplanuj podróż w taki sposób aby uwzględnić po drodze postoje. I to nie tylko na szybkie siusiu. Jeżeli tylko masz taką możliwość, wybierz się na krótki spacer czy przebieżkę. Psu też jest nie wygodnie, gdy długo pozostaje w jednej pozycji.

Wakacje z psem – o tym musisz pamiętać

Udane wakacje z psem to kwestia dobrego przygotowania i… chęci. Wspólny urlop może Wam dać wiele okazji do pracy nad zachowaniem w nowych sytuacjach, do aktywnego wypoczynku i dużej dawki wspólnie spędzonego czasu. Dlatego osobiście, gorąco zachęcam do spędzania wakacji Z psem a ten artykuł z pewnością pozwoli Ci uniknąć wakacji POD psem 😉

Szerokiej drogi! 🙂

Podobne wpisy