KryKas - Warzywno-owocowy kong dla psa. Prosty przepis na jadalną zabawkę.
||

Warzywno-owocowy „kong” dla psa. Prosty przepis na jadalną zabawkę.

Choć psy są stworzeniami mięsożernymi, w ich diecie powinny znaleźć się również inne produkty, choćby warzywa i owoce. Niemal każdy właściciel psa więc co to jest zabawka typu KONG – to zabawka (mogą znacznie różnić się wyglądem), która ma w sobie otwór na jedzenie. Podanie psu takiej zabawki to… czas wolny dla właściciela 😉 A tak poważnie, kong jest „lekiem” na wiele psich problemów; na nudę, zbyt łapczywe jedzenie, zapędy niszczycielskie, na podgryzające szczenięta itd. Warzywa i owoce są cennym źródłem witamin i błonnika, który reguluje pracę jelit.

Po przedniej zabawie, zawartość zostaje przez psa zjedzona a samą zabawkę należy umyć i schować do następnego razu chyba, że … można ją zjeść ! 🙂

Naszą propozycją jest połączenie ulubionego przez psa pożywienia z zabawką typu kong, którą można zjeść. Stąd nasz pomysł na nafaszerowanie jabłka lub marchwi psimi smaczkami.

Warzywno-owocowy kong – przygotowanie

Do faszerowania idealnie nadają się jabłka, marchewki oraz gruszki. Pamiętaj aby dokładnie usunąć gniazda nasienne (są szkodliwe dla psów). Jeśli chcesz, żeby owoc lub warzywo było jedynie „otoczką”, możesz je mocno wydrążyć, pozostawiając jedynie cienkie ścianki. W przypadku psów o wrażliwym żołądku proponujemy obrać jabłko ze skórki.

Do wydrążania przydaje się obieraczka do jarzyn. Jej zaokrągloną górną część wbij w owoc lub warzywo i obracaj wydrążając dziurę. Teraz zostaje nam już tylko wybór nadzienia.

Nadzienie do jadalnej zabawki

To czego użyjesz do nafaszerowania jadalnej zabawki zależy od tego co lubi Twój pies. Może to być surowe lub gotowane mięso ( w kawałkach lub mielone) , karma, którą pies je na co dzień lub jakiś przysmak, mocno wciśnięty w warzywo lub owoc.

Najłatwiej napycha się jabłka. Ich miękki miąższ łatwo poddaje się pod naciskiem. W naszym przypadku, kong został wypchany suchą karmą. Zdecydowanie szybciej nam poszło z jabłkiem niż marchewką 😉

Aby nadzienie nie wypadało ze środka, podczas napychania konga, podłóż jedną rękę od spodu a drugą nakładaj do środka nadzienie, mocno je uciskając.

Pamiętaj !

Psa warto przyzwyczajać do jedzenia warzyw i owoców stopniowo. Pies, który nigdy ich nie dostawał, może od nadmiaru nabawić się chwilowych problemów trawiennych. Nasze psy uwielbiają takie „jadalne zabawki”. Czasem zastanawiamy się, co chętniej zjadają – nadzienie czy samą zabawkę 🙂

A Wy robiliście już takie jadalne kongi dla swojego psa?

Podobne wpisy