Twój kot niszczy meble? Sprawdź dlaczego to robi i jak to zmienić.

Twój kot niszczy meble? Sprawdź dlaczego to robi i jak to zmienić.

Niektórzy rozważając poszerzenie rodziny o nowego – kociego członka, obawiają się zniszczeń jakie kot może wyrządzić. Wizja odrapanych framug, foteli, kanap i nóg od stołów przyprawiają o ból głowy. Czy jednak każdy kot niszczy meble? A może jednak problem nie jest aż tak powszechny jak obiegowa opinia głosi?

Niszczenie – kocia złośliwość?

Koty nie niszczą wyposażenia naszego domu złośliwie, co więcej wcale nie jest to taki nagminny problem jak wiele osób sądzi. Z pewnością większą skłonność do niszczenia (drapania) mebli mają koty dzikie, dachowe, wychodzące na zewnątrz niż potulne koty rasowe. Oczywiście zdarzają się wyjątki a i rodzaj rasy ma tu duże znaczenie. Ryzyka niszczenia mebli przez kota można całkowicie uniknąć lub choćby zminimalizować pod warunkiem, że odpowiednio prowadzimy kota i zaspokajamy jego potrzeby.

Drapanie jako znaczenie terenu

Drapanie mebli u kotów jest często kwestią znaczenia swojego rewiru. Drapiąc widoczne dla innych miejsca, zostawiają swój ślad / zapach, który wydzielają opuszki kocich łap. Dla nas nie niesie to żadnego sygnału, gdyż nie jesteśmy w stanie wyczuć tego zapachu. Jednak inne koty odczytują ten sygnał doskonale.

Ostrzenie pazurów na meblach

Jak wiadomo koty drapiąc ostrzą sobie pazury, nie dzieje się to jednak w tak oczywisty sposób jak większość ludzi sądzi. Pazur kota ma swoje warstwy, zewnętrzne z czasem odpadają by móc odsłonić zdrowy, mocny pazur. Drapiąc – kot pozbywa się „starej otoczki” pazura, którą czasem można nawet znaleźć na podłodze.

Drapanie jako forma zabawy i przeciągania się

Zwłaszcza rano oraz zaraz po przebudzeniu z drzemki, koty lubią się przeciągnąć i „rozprostować plecy”, na ogół wyciągają wtedy łapy w górę, tak wysoko jak są w stanie i… drapią przy okazji pazurami najwyżej jak się da. Oczywiście jeśli kot jest przyzwyczajony do drapaka i chętnie z niego korzysta (a sam drapak jest wystarczająco wysoki) to cała ta czynność odbywa się kosztem drapaka a nie naszych mebli.

Warto zaznaczyć, że kocięta pochodzące z hodowli są już zaznajomione z drapakami. Wiedzą do czego one służą, wskutek obserwacji matki oraz innych kotów w hodowli. Kocięta obserwują inne koty i naśladują ich zachowanie. Między innymi z tego właśnie powodu ważne jest aby kocięta nie były odbierane zbyt wcześnie od matki. Izolując maluchy zbyt szybko, pozbawiamy je ważnych życiowych kocich lekcji co w przyszłości może powodować problemy behawioralne.

Wybór drapaka a niszczenie w domu

Zdarzają się właściciele kotów, którzy ograniczają się w kwestii drapaka do zakupu „słupka” do drapania albo drapaczki przykręcanej do drzwi czy framugi. Nie łudźmy się, że takie rozwiązanie jest wystarczające. Może na kilka dni zanim zdążymy zakupić porządny drapak z półkami dla kota ale nie jako docelowe rozwiązanie. Koty uwielbiają wylegiwać się na wyższych półkach, drzemać w bezpiecznym miejscu, blisko domowników i domowej krzątaniny. Nasz kot może to robić wylegując się na naszych meblach lub… na swoim drapaku. Tak jak może drapać nasze meble lub… swój drapak.

 

Pamiętaj !

Drapanie leży w kociej naturze. Głównie od Ciebie zależy CO będzie drapał kot. Zapewniając kotu miejsce do zabaw i obszaru, w którym może swobodnie drapać, chronisz swoje meble i swój dom przed zniszczeniami. Dlatego polecam zaopatrzyć się w porządny drapak jeszcze przed przybyciem kota do domu.

Dodaj komentarz