KryKas - Wyprawka dla kociaka + chesklista do pobrania

Wyprawka dla kociaka + checklista do pobrania

Wybór kociaczka to dopiero początek nowych wyborów 😉

Dla rozmruczanego maleństwa będziesz potrzebował kilku akcesoriów bez, których ani rusz. Przeczytaj koniecznie czego będzie potrzebował Twój nowy Pupil.

1. Transporter – must have dla każdego kota

Bez względu na to czy kupujesz kota z hodowli czy adoptujesz ze schroniska. Pierwszą niezbędną rzeczą jakiej potrzebujesz jest TRANSPORTER. Niezmiernie ważne jest aby przewozić kota w bezpiecznym transporterze. Nawet oswojony, spokojny w charakteru kot nie powinien być transportowany na rękach. Ryzykujesz w ten sposób ucieczką kota lub zadrapaniami. Nawet jeśli uda Ci się dowieźć w ten sposób Pupila na miejsce, będzie on o wiele bardziej zestresowany niż gdybyś przewoził go w transporterze.

Pamiętaj, że adoptując kota ze schroniska jesteś zobowiązaniu mieć ze sobą transporter. W innym wypadku, pracownicy mogą Ci odmówić wydania kota.

Najłatwiej utrzymać w czystości transporter plastikowy. Łatwo go wymyjesz, zdezynfekujesz i … rozłożysz jeśli na co dzień nie masz zbyt dużo miejsca. Aby kot nie ślizgał się w transporterze, wyłóż go kocykiem lub miękkim materacem.

Na co dzień taki transporter postawiony na podłodze, może służyć za koci domek. Dodatkowym plusem będzie to, że to nie będzie go kojarzył negatywnie np. z wizytą u weterynarza bo na co dzień będzie to przecież jego azyl.

2. Kuweta – jaką kuwetę wybrać dla kociaka?

Wybór kuwety dla kota jest sprawą bardzo indywidualną. Kuwety są w przeróżnych wariantach ; prostokątne, narożne, kryte, przesiewowe, automatyczne…

Jaką kuwetę zatem wybrać? Przede wszystkim zastanów się gdzie ma ona stać, zmierz miejsce docelowe i pod ten wymiar szukaj kuwety dla kota.

Kryte kuwety to kuwety z „pokrywą”, tworzą rodzaj „domku”. Ich zaletą jest to, że żwirek się z nich nie rozsypuje a i widok z kuwety nie straszy osoby wrażliwe 😉 Jeśli tylko masz wystarczająco miejsca na taką kuwetę to – polecam 🙂

3. Żwirek i łopatka do kuwety

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żwirku (bentonitowy, drewniany, silikatowy, kukurydziany….)

Na pierwsze dni w nowym domu, warto kupić taki sam żwirek jak ten którego kociątko używało do tej pory. Oczywiście możesz od razu użyć innego wariantu, weź tylko pod uwagę, że wrażliwsze na zmiany kocięta mogą niechętnie korzystać z „całkiem innego” żwirku lub załatwiać się koło kuwety zamiast do niej. Zdarza się to jednak bardzo rzadko więc wybór tak naprawdę zależy od Ciebie.

Łopatka do kuwety ma już o wiele mniejsze znaczenie. Najbardziej praktyczne są duże łopatki z podwiniętymi do góry rantami.

4. Miski dla kociaczka

Tu znów mamy szeroki asortyment do wyboru, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Jeśli chcesz postawić na wygląd miseczek to wybierz ozdobne ceramiczne miseczki dla kota. Wolisz praktyczne wybory? To kup kotu metalowe miski rozporowe (spód misek jest szerszy od górnej części, takie miski ciężej jest przewrócić). Dlaczego metalowe a nie plastikowe? Na plastikowych miskach, z czasem powstają zarysowania, w których mogą zbierać się bakterie. Jak wiadomo miejsca ciężko dostępne trudniej jest wymyć. Miskę metalową możesz myć gorącą wodą a nawet przepłukać wrzątkiem. Dodatkowym plusem jest to, że nie chłonie ona zapachów.

Miski warto mieć 2 lub nawet 3. Na wodę, pokarm suchy – stały i mokry.

5. Drapak

Drapak dla kota to podstawa. Nie ograniczaj się do zakupienia słupka do drapania czy drapaczki w formie deseczki przykręcanej do framugi drzwi. Wysoki drapak z wygodnymi półkami i najlepiej domkiem do schowania się, to marzenie każdego kota. A i Twoje meble będą bezpieczniejsze bo kot będzie wolał „ćwiczyć pazurki” na swoim drapaku a nie Twoich meblach. Pamiętaj aby wybrać stabilny drapak o półkach dopasowanych wielkością do Twojego kota. Jeśli podstawa drapaka jest mała a sam drapak wysoki to może być on chwiejny i mało bezpieczny. Nie rezygnuj jednak z niego jeśli Ci odpowiada. Wystarczy przykręcić go do ściany aby był stabilny.

6. Legowisko dla kota – czy jest mu potrzebne?

W przypadku psa – legowisko to ważna rzecz. A w przypadku kota? Koty uwielbiają wylegiwać się na miękkich i wygodnych powierzchniach. Dlatego na ogół leniuchują na stercie czystego prania, którego jeszcze nikt nie poskładał, lub na niedbale rzuconym na kanapę kocu. To co miękkie, przytulne i miłe w dotyku jest pożądane przez koty. Dlaczego więc nie mielibyśmy kupić kotu wygodnego posłania? Takiego, które pozwoli mu na komfortowy wypoczynek w warunkach które uwielbia?

7. Szczotki, grzebienie, szampony dla kota…

Wybór szczotek, grzebieni i szamponu zależy od rodzaju sierści Twojego kota. Warto dopytać o tą kwestię hodowlę lub osobę znającą się na typie futra danego kota. Przyzwyczajaj kota do czesania od małego, zaprocentuje Wam to na przyszłość.

8. Obcinaczki do pazurów

Obcinaczki znajdziesz w każdym sklepie zoologicznym. Jeśli nigdy nie obcinałeś kocich pazurów, na lekcję instruktażową wybierz się do weterynarza.

9. Karma dla kociątka – podstawa prawidłowego rozwoju

Karma powinna być przede wszystkim dobrej jakości i oczywiście dedykowana kociętom. Nie karm kociaka karmą dla dorosłych kotów, nie zaspokoi to ważnych potrzeb żywieniowych malucha. I pamiętaj, że cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości karmy. Czytaj uważnie skład karmy a zapomnij o chwytliwych reklamach. Od wyboru karmy zależy nie tylko wygląd Twojego kota ale i również jego zdrowie. Wybór więc powinien być przemyślany.

10. Zabawki dla kota

Każdy kot, nawet dorosły potrzebuje zabawek, które dostarczą mu rozrywki. Wszelkiego rodzaju piłeczki, lasery (nie świecimy kotu w oczy laserem tylko po podłodze aby mógł ganiać za światełkiem), myszki, tunele z piłeczką w środku i zabawki z piórami to doskonały pomysł. Dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. wędki dla kota. Można znaleźć krótkie wędki (na końcu giętkiego kijka przyczepione są kolorowe piórka) lub duże wędki gdzie do kijka przyczepiony jest sznurek lub gumka na której końcu jest pęk kolorowych piór. Koty szaleją na punkcie takich zabawek.

Aby było Ci łatwiej podczas kompletowania wyprawki.

Pobierz i wydrukuj naszą wyprawkową checklistę 🙂 


Pobieram Checklistę 🙂

KryKas - wyprawka dla kociaka - checklista (podglad)

Podobne wpisy