KryKas - Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa

Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa?- 3 proste sposoby

Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa i czy to w ogóle jest aż takie ważne? Mało kto wie, że psy przesypiają ok 12-16 godzin na dobę. To znacznie więcej niż my ludzie a przecież dla nas wygodne łóżko jest szalenie ważne. Wyobrażasz sobie spanie na zbyt małym i/lub niewygodnym łóżku? I to każdej nocy? Ja też nie, dlatego nie funduj takiego stresu swojemu psu.

Bo rozmiar ma znaczenie…

Jeżeli chcesz dobrać odpowiedni rozmiar legowiska dla psa musimy zacząć od tego czy jest on szczenięciem czy psem dorosłym. W przypadku szczenięcia nie warto kupować legowiska docelowej wielkości i to z kilku powodów:

  • czym większe legowisko tym większa jego cena
  • istnieje bardzo mała szansa, że po okresie szczenięcym legowisko Twojego pupila nadal będzie w tak dobrym stanie abyś nie chciał go wymienić na nowe (szczenięta mogą podgryzać posłanie, drapać je pazurami, jeść w nim ulubione smaczki, zmoczyć je…)
  • w dużym legowisku szczenięciu nie będzie tak przytulnie jak w małym

Twój pupil jest już dorosły? Jeśli tak to możesz dobrać optymalny rozmiar legowiska dla psa na kilka sposobów:

1Masz obecne legowisko pupila? Zmierz je miarką krawiecką lub budowlaną i przyjrzyj się, czy Twój pies dobrze czuje się w legowisku. Chętnie w nim sypia? Czy aby wygodnie się rozciągnąć kładzie się jednak na podłodze zamiast na zbyt ciasnym legowisku? A może legowisko jest zbyt duże i psiak woli zwinięty w kulkę sypiać za rogiem Twojego łóżka lub stołu? Podsumuj obserwacje, wyciągnij wnioski i kup odpowiednio większe lub mniejsze legowisko.

2Jesteś posiadaczem rasowego psa? Lub chociaż jest on w typie rasy i wielkością przypomina przedstawiciela jednej z ras? Jeśli tak to skorzystaj z naszego PRZEWODNIKA PO ROZMIARACH w którym dobraliśmy odpowiednie rozmiary do różnych ras psów.

3Nie martw się jeśli Twój pies jest wielorasowym pupilem – kundelkiem. Zmierz psa w linii prostej od nosa po nasadę ogona (pupę mówiąc w prost 😉 i dodaj do tego wymiaru ok 15-20cm. Wartość jaką otrzymasz to optymalna długość legowiska dla Twojego czworonoga. Jeżeli zamierzasz kupić psu legowisko typu kanapa – czyli z wyższymi rantami/ obrzeżami, to możesz kierować się rozmiarem zewnętrznym legowiska (pod warunkiem, że ranty są miękkie i sprężyste a psiak będzie mógł kłaść na nich pyszczek lub wyciągnąć wygodnie łapy).

KryKas - przewodnik po rozmiarach legowisk - dobierz rozmiar posłania dla swojego psa
Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa? – Przewodnik po rozmiarach

Jak zmierzyć psa by dobrać mu legowisko?

Mierzenie psa wcale nie musi być trudne. Użyj do tego centymetra krawieckiego (miarki krawieckiej) lub budowlanej metrówki. Po przymiarkach nie zapomnij o smaczkach w nagrodę za cierpliwość pupila 😉

Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa? - poradnik jak zmierzyć długość psa
Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa? – Mierzenie psa

Legowisko poducha a legowisko kanapa – jak mierzyć poprawnie

Zapewne już wiesz jaki rozmiar posłania potrzebuje Twój pupil, poduchę dla psa możesz już śmiało zamawiać ale co jeśli wolisz legowisko typu kanapa? Który wymiar jest kluczowy, wewnętrzny czy zewnętrzny?

Jeżeli planujesz zakupy w naszym sklepie to odpowiedź jest prosta – możesz śmiało kierować się wymiarem zewnętrznym kanapy a to dlatego, że do wypełniania kanap używamy zawsze w 100% tylko i wyłącznie miękkiej, sprężystej kulki silikonowej. Pewnie się zastanawiasz jakie to ma znaczenie czy wyborze optymalnego rozmiaru posłania. Już wyjaśniam 🙂 Gdy wyższe brzegi legowiska są przytulne dla psa, chętniej kładzie on na nich swój pyszczek lub łapy czyli korzysta z całej powierzchni kanapy a nie tylko z poduszki, która jest wewnątrz rantów. Ta zasada jednak nie obowiązuje gdy legowisko ma twarde lub bardzo wysokie obrzeża. Wtedy kieruj się wymiarem wewnętrznym. Oczywiście mam nadzieję, że to jednak w naszym sklepie uda Ci się wybrać wymarzone legowisko dla swojego psa 😉

Jak mierzyć legowisko kanapę - Jak dobrać rozmiar legowiska
Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa – wymiary zewnętrzne i wewnętrzne kanap

Musisz wiedzieć, że wielkość legowiska jest kluczowym elementem jego wygody. Zbyt małe czy zbyt duże posłanie może sprawić, że Twój pies będzie wolał spać na podłodze czy w Twoim łóżku zamiast na posłaniu, które mu wybierzesz. Pamiętaj również, że aby dobrać rozmiar legowiska dla psa, konkretnie dla Twojego psa, musisz kierować się jego długością, ulubioną pozycją spania oraz masą a nasz artykuł potraktuj jak drogowskaz zamiast sztywnych wytycznych a na pewno wybór będzie trafny. Powodzenia 🙂


Widziałeś już nasze nowe produkty?


Zostaw kontakt do siebie aby zawsze być na bieżąco 🙂

Podobne wpisy