Psie przedszkole – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Decydując się na posiadanie psa, nowi opiekunowie coraz częściej starają się podejmować świadome decyzje, uzbrajają się w potrzebną wiedzę i chcą “zaplanować” przebieg psiej socjalizacji zamiast pozostawiać ją przypadkowi. Czy to słuszny kierunek? I na czym w ogóle pole psie przedszkole?

Przedszkole dla psów – na czym polega

Posyłając dziecko do przedszkola, liczymy na to, że będzie się dobrze bawiło, pozna nowych kolegów i koleżanki oraz nauczy się czegoś nowego co pomoże mu w przeszłej edukacji. Nie inaczej jest w przypadku psiego przedszkola. Jedyną różnicą, jest to, że w zajęciach w psim przedszkolu, jako opiekunowie bierzemy udział razem z psem. Zajęcia trwają z reguły 1-2 razy w tygodniu i nie przekraczają 1,5h.

W zajęciach biorą udział szczenięta w wieku 2-6 miesięcy. Najefektywniejszym okresem w życiu psa na intensywną socjalizację jest wiek 4-12 tygodni życia, czyli okres socjalizacji pierwotnej. To wtedy szczenięta są najbardziej “chłonne” a zapoznając je z zasadami otaczającego ich świata, budujemy trwały fundament na przyszłość.

Czego uczy psie przedszkole

W psim przedszkolu Twój szczeniak będzie miał niepowtarzalną okazję do poznania i wspólnej zabawy z innymi szczeniętami i to pod okiem wykalifikowej osoby. Zapewne wiesz jak ciężko jest znaleźć “bezpiecznego” kompana do zabawy dla młodego psiaka.

Szczenięta w psim przedszkolu nie tylko się bawią, uczą się również zasad psiego savoir-vivre, skupiania uwagi na przewodniku / opiekunie oraz podstawowych komend. Jako właściciel dostaniesz również cenne wskazówki jak reagować na niewłaściwe zachowanie pupila, jak skutecznie nauczyć go czystości, przekierować jego uwagę, gdy podgryza ręce lub uciążliwie szczeka.

Psie przedszkole - artykuł KryKas

Wybieramy psie przedszkole

Aby zajęcia w psim przedszkolu przyniosły same korzyści dla Twojego maluszka, musisz dobrze wybrać samo przedszkole. Jeżeli masz wybór jedynie między kiepskim przedszkolem a żadnym… to lepiej wybierz to drugie bo słabo prowadzone spotkania lub niewykfalifikowana kadra nie zagwarantują Ci sukcesu a mogą pogorszyć sprawę.

Wiek i gabaryty uczestników

Ważne jest aby na zajęcia uczęszczały jedynie młode psy, które nie mają więcej niż 6 miesięcy. W końcu to ma być psie przedszkole a nie szkoła podstawowa czy gimnazjum 😉

Pamiętaj, że w dobrym psim przedszkolu szczenięta nie są dzielone na grupy według swojej wielkości. Nawet jeśli Twój piesek jest mały, ważne jest, żeby poznał (w bezpiecznych warunkach) również większe psy. Dzięki temu jest spora szansa, że w przyszłości nie będzie na nie nerwowo reagować lub się ich panicznie bać.

Wielkość grupy

Zajęcia prowadzone w zbyt licznych grupach mijają się z celem. Instruktor nie będzie w stanie skorygować na czas pewnych nieprawidłowości a i sam czas na zadawanie dodatkowych pytań będzie mocno ograniczony. Grupa powinna liczyć do ok 6 szczeniąt a sam trener powinien mieć pomocnika.

Kadra dydaktyczna

Wybierając przedszkole, kieruj się nie tylko osiągnięciami, czy certyfikatami trenera ale również opiniami na temat jego zajęć. Skontaktuj się z nim telefonicznie i sprawdź czy “nadajecie na tych samych falach”. Pamiętaj, że zajęcia nie polegają tyle na szkoleniu psa co wyposażeniu opiekuna psa w potrzebną wiedzę. Dobry kontakt z trenerem jest tu kluczowy. Jeżeli nie jesteś przekonany w 100%, poproś o możliwość zobaczenia takich zajęć na żywo.

Lokalizacja

Zajęcia powinny odbywać się miejscu bezpiecznym dla szczeniąt, na hali lub ogrodzonym terenie. Miejsce zajęć dobierz również pod kątem swojej lokalizacji. Po godzinach pracy, trzeba będzie pojechać po pupila i zabrać go na zajęcia. Możesz również poszukać zajęć weekendowych, najważniejsza jest systematyczność.

Koszt zajęć

Zajęcia z cyklu “Psie Przedszkole” to w zależności o miasta koszt ok 480zł – 660zł. W niektórych szkołach można rozłożyć płatność na 2 raty. Na cykl skała się od 6 do 8 spotkań. W wielu szkołach opiekunowie szczeniąt dostają skrypty (lekcje-wskazówki) do domu aby ćwiczyć z pupilem również w warunkach domowych i tym samym zwiększyć efekty pracy.

Psie przedszkole – czy warto

Jeżeli nadal się zastanawiasz czy warto zapisać szczenię do przedszkola to odpowiedź jest prosta – warto, zwłaszcza jeśli to Twój pierwszy pies lub jeśli miejsce zamieszkania nie daje Twojemu psiakowi okazji do wspólnej – bezpiecznej zabawy z innymi pobratymcami. Pamiętaj, że to inwestycja na przyszłość. Zamiast naprawiać problemy z wczesnego psiego dzieciństwa i łatać luki w socjalizacji, warto poświęcić wcześniej trochę czasu. Pupil na pewno będzie Ci wdzięczny a Ty zyskasz kolejną okazję do budowania pozytywnych relacji z psem.

Podobne wpisy