okrągłe legowisko dla kota - krykas - zabawne kotki

Legowisko dla kota – czy jest potrzebne?

Stając się właścicielem psa, nie mamy wątpliwości – legowisko jest potrzebne. Ale co w przypadku kota? Czy legowisko dla kota jest potrzebne? A może nie warto w jego poszukiwanie inwestować czasu i pieniędzy? Jeżeli stoisz przed tym dylematem – zapraszam do lektury 🙂

Kocie zamiłowanie do wygody

KryKas - kocyk dla psa, kota - uwielbiany przez Pupili

Kocie zamiłowanie do wygody a nawet luksusów jest wręcz legendarne. Każdy właściciel kota wie, że te stworzenia uwielbiają przytulne miejsca do drzemek. Czym bardziej miękkie i puszyste, tym lepiej. To dlatego, swojego kota najszybciej znajdziesz na stercie świeżo wysuszonego prania, w czystej pościeli czy na niedbale rzuconym wełnianym swetrze. Czemu więc nie miałbyś zapewnić kotu jego własnego przytulnego kąta? Zamiast denerwować się, że sweter musisz czyścić z kociej sierści a kot w pościeli jest mało higieniczny…

Legowisko dla kota – najczęstsze mity

  • KOT NIE POTRZEBUJE LEGOWISKA – niestety ten mit nadal pokutuje. Jego efektem jest wyżej wymieniony „problem” z przeganianiem kota z miejsc w których raczej nie chcemy widzieć jego sierści. Osobiście współczuję takim kotom. Gdy już znajdą idealne miejsce, to zaraz znów ktoś ich przegania. Mit ten wziął się stąd, że legowisko położone w nieodpowiednim miejscu, nie wzbudzi w pupilu zainteresowania. Poirytowani właściciele, dochodzą wtedy do wniosku, że legowisko dla kota to strata pieniędzy czy wręcz fanaberia.
  • LEGOWISKO DLA KOTA MUSI BYĆ OKRĄGŁE – bzdura na kółkach ! 🙂 wiesz skąd ten mit? Bo koty lubią zwijać się do snu w kulkę. Ale nie oszukujmy się, lubią też wyciągnąć się na całą długość z rozprostowanymi łapami albo położyć się na boku z podkulonymi łapkami lub w ogóle podwinąć łapki pod siebie i położyć się na brzuchy… sam widzisz. Legowisko dla kota może być równie dobrze kwadratowe czy prostokątne.
  • LEGOWISKO DLA KOTA MUSI BYĆ NA PARAPET – jeżeli Twój kot lubi tam przesiadywać, to ok. Z moich obserwacji wynika, że większość kotów na parapecie lubi co najwyżej siedzieć i obserwować co się dzieje za oknem. Do drzemek czy dłuższego snu, wybierają raczej bardziej ustronne miejsca. Do tego dochodzi kwestia miejsca. Na parapecie z reguły da się upchnąć co najwyżej prostokątną matę ale nie typowe puszyste legowisko. Więc mata na parapet jest ok ale nie zastąpi komfortowego legowiska.
KryKas & Fantomas PL - legowisko dla kota, miękka poduszka antyalergiczna

Jaki rozmiar legowiska dla kota wybrać?

Koty tak jak i psy, nie mają stałej gatunkowej wielkości. Koty mogą ważyć od 3 do nawet 9kg. Zasada jaką warto przyjąć jest taka, że budki dla kotów powinny być raczej dopasowane (mniej więcej długość od pyszczka do nasady ogona). Legowiska typu materace czy poduchy z zapasem czyli o ok 20cm większe. W legowiskach typu kanapa (z wyższymi rantami) sugeruj się raczej wymiarem zewnętrznym legowiska, ponieważ koty lubią kłaść pyszczek na podwyższeniu więc korzystają wtedy z całej wielkości posłania – również z rantów. Nie kupuj kotu przesadnie dużego legowiska, ponieważ nie będzie ono tak przytulne jak dopasowane.

Miejsce na legowisko dla kota – sprawa priorytetowa

KryKas - okrągłe legowiska z Minky - Gold Line

Nie ma jednego uniwersalnego miejsca na legowisko dla kota. Każdy kot jest inny i ma inne przyzwyczajenia. Poobserwuj pupila przez kilka dni i postaraj się położyć legowisko w miejscu w którym najczęściej ucina sobie drzemkę. Może to być podłoga, półka drapaka, komoda czy siedzenie sofy z salonie. Każdy kot ma swoje własne przyzwyczajenia. Nie kładź posłania w miejscu, którego kot nie lubi, bo choćby legowisko było najlepsze na świecie, Twój kot będzie go unikał.

Zmiana miejsca na legowisko dla kota – jak się do tego zabrać?

Twój kot ma swoje ulubione miejsce do spania ale Ty wolałbyś aby było gdzie indziej? Czasem tak bywa, że nasze i kocie priorytety wchodzą ze sobą w konflikt 😉 no cóż, tak to bywa z kotami. Ale nie przejmuj się i nie poddawaj na starcie. Zaoferuj kotu nowe posłanie i połóż w wybranym przez siebie miejscu (spróbuj myśleć jak kot i nie wybieraj miejsca hałaśliwego czy w tzw. ciągu komunikacyjnym typu przedpokój – bo wszystko spali na panewce). Część kotów wybierze to miejsce, byle odpocząć w wygodnym legowisku. Znajdzie się jednak i taka część kotów, która i tak będzie wolała spać na swoim starym miejscu. Nic straconego. Połóż tam nowe legowisko (nie martw się, to tylko na kilka dni). Pozwól by kot je zaakceptował a wręcz polubił (możesz mu pomóc spryskując posłanie kocimiętką 🙂 ) Gdy legowisko będzie już „jego”, przenieść je w nowe miejsce. Jest bardzo duża szansa, że kot ze swojego posłania nie będzie chciał rezygnować więc zmieni miejsce drzemek na to, które mu wybrałeś.

POLECAMY DLA KOTÓW:

Koty widoczne na zdjęciach w tym wpisie pochodzą z hodowli Fantomas*PL . Masz pytania odnośnie naszych legowisk? Zapraszamy do kontaktu: kontakt.

Similar Posts